Çözümler

Bilişim Sektöründeki İş Ortağınız

Masaüstü Sanallaştırma

Masaüstü sistemlerinizin sayısının sunucularınızın sayısından çok olması, her bir sanal PC’yi elle yaratıp yönetmenizi zorlaştırır. Böyle bir durumda Elips size, masaüstü sanallaştırma otomasyonu çözümleriyle destek olur. Özellikle uzaktan çalışma ihtiyaçlarının arttığı bu pandemi günlerinde masaüstü sanallaştırma bu ihtiyacı karşılayan çözümdür.

Masaüstü sanallaştırma genel sanallaştırma ile benzer mantığa sahiptir. Bu işlemde sanallaştırılmış platform üzerinde sunucu yerine masaüstü sistemler çalıştırılır. Kullanıcı bilgisayarlarının kolay yönetimi için genelde sistem üzerinde bir ya da birkaç temel imaj yaratılır ve bu imajlar sanal masaüstü sistemine tanımlanır.

Sanal bilgisayarlar bu imajları baz alan sistemler ile diski fazla meşgul etmeden çalışırlar. Citrix tek bir imajdan boot yöntemini, Vmware ise aynı imaja map etme ve sadece değişenleri kaydetme yöntemini kullanır. Sistem üzerinde genel değişim gerektiğinde (uygulamanın değiştirilmesi veya yükseltilmesi) ana imaj üzerinden yapılan güncelleme ile tüm bağlı sistemler güncellenmiş olur.