Elips Elektronik

Bilişim Teknolojilerinde Çözüm Merkeziniz

Güvenlik Kasa Projesi

Bilindiği üzere, Türk bankacılık sistemindeki banka müşterilerine kiralanan kasalardaki yaygın uygulama: banka görevlisi ve müşterinin elinde olan birer anahtarla kasa dairesine gidilmesi, orada müşteri ve görevlinin ellerindeki anahtarlar yardımıyla kasanın açılması, müşterinin işlemini yapması esnasında banka görevlisinin orada hazır bulunması, müşterinin işi bittiğinde ise müşteri ve banka görevlisinin anahtarlarıyla tekrar kasayı kilitlemesi şeklinde olmaktadır.  

Elips ‘in Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankada kurduğu ve  “Elektronik Robot Kasa Operasyonu” adını verdiği uygulamayla banka müşterilerinin “klasik kasa kiralanması” hizmetinden çok daha güvenli bir hizmet almaları sağlanmaktadır. Sistemin kaba taslak işleyişi aşağıdaki gibidir:

“Kasa sahibi banka müşterisi, bilgisayar bulunan bir odaya alınır ve bilgisayara şifresini girmesi sonrasında  “robot”, müşteriye ait kasayı getirir.  Müşterinin işi bittiğinde ise robot tekrar kasayı alarak asansörlü otomatik otoparklardaki sistemde olduğu gibi kasayı diğer kasaların bulunduğu yere götürür. “